| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Length | 9.9 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 9.2 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 4 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 12 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 100 W |
| Power Dissipation | 100 W |
| Max Collector Current | 12 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 400 V |
| Transition Frequency | 4 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 400 V |
| Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 700 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 9 V |
| hFE Min | 6 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 1012
Distributors
pcbx
Unit Price$1.20801
Ext.Price$1.20801
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.20801 | $1.20801 |
| 10 | $0.76345 | $7.63450 |
| 25 | $0.73535 | $18.38375 |
| 50 | $0.70829 | $35.41450 |
| 100 | $0.68223 | $68.22300 |
| 300 | $0.62838 | $188.51400 |
| 500 | $0.57879 | $289.39500 |
| 1000 | $0.51723 | $517.23000 |
| 3000 | $0.50686 | $1520.58000 |
| 5000 | $0.49671 | $2483.55000 |
